Avgusta meseca 1999. godine, povodom obeležavanja 75. godišnjice organizovanog planinarstva u Vojvodini, na Godišnjoj skupštini Planinarskog saveza Vojvodine, naš dugogodišnji član, dr Milan Breberina, predložio je da se po osnivaču planinarske organizacije u našoj pokrajini, dr Ignjatu Pavlasu, nazove jedan vrh u Fruškoj gori i da to bude do tada bezimena kota 531, inače drugi vrh po visini u Fruškoj gori, te da se od tada naziva Pavlasov čot.
Takođe je predložio, da se na Pavlasovom čotu podigne i odgovarajuće spomen obeležje. Obe inicijative je Skupština aklamacijom prihvatila, a poznati novosadski planinar Oto Jan, iz PSD Železničar, načinio je nacrt kamene piramide, koju je trebalo izgraditi na Pavlasovom čotu, dok je Beočinska cementara, uz pomoć drugog člana Železničara Svetozara Kokića, obezbedila materijal za piramidu, prevoz istog do Pavlasovog čota, kao i dva majstora zidara za gradnju piramide.
Spomen obeležje je svečano otkriveno, uz prisustvo velikog broja planinara iz Novog Sada, Beočina i drugih mesta, kao i predstavnika Advokatske komore Vojvodine (dr Ignjat Pavlas je bio advokat po zanimanju), 26. novembra 2000. godine.
Nakon toga je dr Breberina predložio da se ustanovi i Pavlasov memorijal, planinarska akcija PSV, koja će se održavati svake godine, treće subote u januaru mesecu, najbliže danu mučeničke Pavlasove smrti u Novosadskoj raciji 1942. godine. Ova akcija je u početku obilazila tri najviša vrha Fruške gore, Crveni čot, Pavlasov čot i Isin čot, ali se nakon zapuštanja Doma na Osovlju i propadanja šumske staze ka tom domu, ustalila trasa: Manastir Beočin – Brankovac – Pavlasov čot – Ravan – manastir Beočin. Akcija se održava redovno već 23. godine.
Ova akcija se, kao prva tradicionalna akcija iz kalendara PSV u novoj godini, često održava po snegu, vrlo je popularna i dobro posećena od strane planinara, a planinari našeg Društva ne samo da organizuju i vode akciju u ime PSV, nego i redovno održavaju i uređuju sam plato na Pavlasovom čotu, a u saradnji sa Nacionalnim parkom Fruška gora.